Author | SOLIDWORKS, TASARIM

CAD MANAGER Kavramı

CAD Manager Ne İş Yapar?

Ülkemizde CAD Manager kavramı pek kullanılmamaktadır. Özellikle Amerika ve Avrupa’da CAD Manager kavramına önem verilmektedir. Teknik departmanlarda Ar-Ge, Proje yöneticilerinden ayrı bir de CAD Yöneticileri bulundurulur.

Peki CAD Manager ne iş yapar?

Endüstri 4.0 ile CAD programları firmanın üretim ve tasarım için kullanılan program olmaktan çıkarak, firmanın tüm departmanlarına hitap etmeye başlamıştır. Bu kadar geniş bir alana hitap eden CAD programlarının muhakkak bir yöneticisi olmalıdır. İşte biz o kişiyi firmanın CAD Manager’ı(Yöneticisi) olarak nitelendiriyoruz.

CAD Programları ile firmadaki üretim iş akışları ve organizasyonu yönetildiğinden, bu teknolojinin verimli kullanılması gerekir. CAD Manager buradaki anahtar kişidir.

CAD Manager Sorumlulukları

·       CAD Programının Firmaya Uyarlanması

·       CAD Datalarının Yönetimi

·       Eğitim

·       Firmada Tasarımın Standartlaştırılması

·       İletişim

CAD Programının Firmaya Uyarlanması

CAD Managerin ilk sorumluğudur. Firmanın mevcut CAD Programını kullanımını, yeniliklerini ve iyileştirmelerini sürekli takip etmelidir.

CAD Datalarının Yönetimi

Firmanın kullanacağı bilgisayarda işletim sisteminin belirlenmesine kadar tüm detayları belirlemelidir. Toolbox, Malzeme Kütüphanesi, Malzeme Listesi Şablonu, Profil Kütüphanesi, Şablonlar, Antetlere varana kadar, tüm kütüphanelerin ortak kullanımı sağlanmalıdır. Tüm CAD kullanıcıların aynı ayar, şablon ve kütüphaneyi kullanıldığını belirli periyotlara denetlemelidir.

CAD ile oluşturulan tüm dosyalarının eşsiz bir isime sahip olması gerekmektedir. Firmada eğer bir Ürün Yönetim Programı varsa,(kısaca PDM “Product Data Management”) bunun uyarlamasını yapmalıdır. Yoksa uygun bir kodlama yapısı oluşturmalıdır ki, dosya isimleriyle gerekli parçalar rahatlıkla bulunabilsin. Ayrıca bu datalar için kullanılacak özellikler (Malzeme, Ağırlık, Kütük Ölçüsü vs…) belirlenmelidir.

Olası revizyon durumunda, dosyaların nasıl saklanacağıyla ilgili yöntem geliştirmelidir.

Eğitim

CAD Manager tasarımcıların eğitim durumlarını takip etmeli, eksik olduğu konuları bulmalı ve eğitim vererek ya da eğitim kurumuna yönlendirerek bu açığı kapatmalıdır.

Tasarımın Standartlaştırılması

Standartlaştırmak dataların ve ekibin rahat yönetilmesi için gerekli bir tutumdur. Aşağıda standartlaştırılacak işlemleri görebiliriz

·       Dosya Yönetimi, dosyalar nasıl oluşturulacak, tutulacak ve arşivlenecek

·       Dosya Şablonları

·       CAD Ayarları

·       Montaj Yapısı

·       Standart Parçaların Yönetimi

·       Modelleme Teknikleri

İletişim

Firmadaki tüm standartlaştırmalar ve dosya yönetimi işlemleri belirlendikten sonra bu dosyaların iş akış süreçleri belirtilmelidir. Tasarım onaylama işlemi, BOM (Malzeme Listesi) departmanlar arası nasıl aktarılacak, ERP’ye nasıl işlenecek gibi süreçler sağlıklı bir şekilde belirlenmelidir.

Last modified: Mart 3, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir