Author | PROGRAMLAR, TASARIM

Tasarımını oluşturduğumuz montaj yapıların büyük bir kısmını standart makine elemanları oluşturur. Bu elemanlar genellikle hazır satın alınan elemanlar olduğu için, tekrar çizim yapmamıza ihtiyaç yoktur. Aşağıdaki 10 sitede bu elemanlar rahatlıkla bulabilirsiniz.

1-Trace Parts

traceparts.com adresinden ulaşabilirsiniz. Bu site tasarımcılar için en geniş sitelerden biridir. Civatadan,rulmana,kopilyadan segamana kadar tüm makine elemanlarını standartlara uygun şekilde bulabilirsiniz.Siteye üye olduktan sonra, parçaları Parasolid,STEP gibi ortak formatlarda ya da CAD programlarına uygun formatlarda indirebilirsiniz.

Eskiden sitede ücretli içerik bulunmaktaydı. 2015 yılı itibarı ile tüm içeriğini online ortama açtı. Site Türkçe desteklemektedir.

Image result for traceparts

2-3D Content Central

Dassault Systemesin sunduğu sitedir. Site Dassault Systemes programları olan CATIA ve SOLIDWORKS ile uyumludur. CATIA ve SOLIDWORKS kullanıcıları site üzerinde makro ve tasarım kitaplıkları bulabilirler. Bu site üzerinden de bulduğumuz parçayı dilediğimiz formatta indirebiliriz.

Ayrıca 3D Content Central sitesine üretici olarak kayıt yaptırabilir, tasarımlarını yaptığınız ürünleri, küresel pazara açabilirsiniz. Site Türkçe desteklidir.

Image result for 3d content central

3- GrabCad

Grabcad tasarım dünyasının sosyal medyası gibidir. 3 milyondan fazla üyesi olan sitede, hemen hemen her tasarım konusuyla ilgili içerik mevcuttur. Bir uçak tasarımından, alyan anahtar tasarımına kadar geniş yelpazesi bulunmaktadır.

Sitenin bir diğer yanı ise, eğitimdir. Grabcad kullanıcıları, sitede CAD programlarına ait tutorial paylaşabiliyor. Bir ürünün tasarımını yapmadan önce, siteye girip bir inceleme yapmak, diğer tasarımcılar nasıl tasarlamış onu görmek faydalı olabilir. Sizde siteye üye olup kendi tasarımlarınızı paylaşabilirsiniz.

Manken, sahne, görsel parça gibi konularda faydalanılabilir.

Image result for grabcad

 

4- Solid Components

İngilizce arayüzlü sitedir. Otomasyon üzerine çalışan firmalara faydalı olacaktır. Actuator, konveyor sistemleri, motorlar gibi elehttps://www.solidcomponents.com/manları bulabilirsiniz. Ürünlerin sunulduğu firma sayısı kısıtlı olsa da, yine de kullanılabilir.

Image result for solidcomponents

5- Misumi in CAD

Misumi makine elemanları konusunda 1988 yılından beri hizmet vermektedir. Birçok firmada, Misumi’nin kalın kataloglarını görebilirsiniz. Misumi makine elemanlarından daha çok, mekanizma ve proses üzerinde çalışan bir sitedir. Burada mekanizma ya da proses üzerinden arama yapabilirsiniz.

Örneğin, transfer mekanizmaları, konveyör sistemleri, doğrusal hareketi dairesel harekete çeviren mekanizmalar ve benzeri proses hatları….

Misumi Incad programı kütüphaneyi direk SOLIDWORKS üzerinden kullanmayı sağlar.

6-McMaster- Carr

McMaster  sitesi makine elemanları, tesis ürünleri ve bakım ürünleri gibi ürünleri barındırır. 3D dosyaları ve teknik resimlerini indirebilirsiniz.

Image result for mcmaster carr

7- CADENASS Part Community

CADENASS 3D parçalar üzerinde katalog oluşturulmasını sağlayan bir firmadır. B2B (Business to Business) mantığıyla çalışan bir site oluşturulmuş. Part comunity üzerinde 3D parçaları, pdf kataloglarını ve 3D printer için yapılmış modelleri bulabilirsiniz.

Image result for cadenas part community

8-FESTO

FESTO‘nun bağlantıdaki sitesine üye olarak, Festo kataloğundaki ürünleri CAD dosyası olarak indirebilirsiniz.

 

Last modified: Mart 3, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir