Ankastre Kiriş Doğal Frekansı

Author | TEKNİK TERİMLER

Günümüzde bazı kompleks yapılar, kiriş gibi sistemlere indirgenerek çözümlenmektedir. Örnek olarak uçak kanatlarının tek bir ankastre kiriş olarak modellenmesi gösterilebilir. Uçak kanadının ucundaki sehimi bir kiriş olarak modelleyerek bulabiliriz. Bu gibi işlemler bizi hızlıca sonuca götürebilir. Detaylı çalışmaları incelemek için stick model çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

Ekteki Smath dosyasında daire, boru, I profil ve dikdörtgen kesite sahip 1m’lik kirişlerin doğal frekansları hesaplanmıştır. Yapıların stiffness formülleri bulunurken, statik çökme denklemleri kullanılır. Buradaki mantık, yapının kuvvet karşısında gösterdiği direnci bulmaktır. Mukavemet kitaplarının arkasındaki, kiriş çökme formullerinden aynı zamanda stiffness değerlerine de ulaşılabilir.

Ankastre kirişin statik çökme denklemi δ={F*L^3}/{3*EI} şeklindedir.  Buradan k yapısal rijitlik değerinin bulanması için f=k*x formülünde, x yerine δ konularak k değeri çekilir. Böylece yapının direnç katsayısı bulunur. Bu değer doğal frekans hesaplama işlemlerinde kullanılır. Ekteki Smath dosyasında doğal frekans değerlerinin olduğu, çözümü indirerek teorik çözüme ulaşılabilir.

Yapılan ankastre kirişi Sonlu elemanlar uygulamasında tek tarafından sabitleyerek, doğal frekans çözümlemesini yaptık.

Son olarak bulduğumuz doğal frekansları Sonlu Elemanlar ile kıyaslayarak sonuçları karşılaştırdık.

 

https://yadi.sk/d/ToEh3z7oNKVkLg

Yukarıdaki Linkten Smath dosyasını indirebilirsiniz.

 

Last modified: Şubat 21, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir