Author | TEKNİK TERİMLER

Smath Studio yazarları programı, kağıt arayüzü ile kullanılan matematik programı olarak tanıtıyorlar.  Smath Studio Mathcad gibi birçok uygulamaya sahip, Smath’i ayıran özellik ise tamamen ücretsiz olmasıdır.

Smath Studio’yu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://en.smath.com/view/SMathStudio/summary

Smath Studio 18 farklı dilde kullanılabilmektedir. Program Windows, Linux ve mobil telefonlarda çalışabilmektedir. Smath cloud versiyonu ile tarayıcı aracığıyla Smath Studio’ya ulaşılabiliyor.

İnternet üzerinden arama yaparken Smath olarak yazıldığında farklı sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz, o yüzden “Smath Studio” yazarak arama yapmak daha faydalı olacaktır.

Bir diğer hesaplama araçlarından Excele göre en büyük avantajı ise birim sistemini kullanmasıdır. Smath Studio Mathcad’e göre daha geniş bir birim sistemine sahiptir. Birim sistemi kullanarak hesapların doğru olup olmadığını kontrol etmek daha kolaydır.

Aşağıdaki fotoğrafta, Smath Studio arayüzünde bir formülün çalışmasını görmektesiniz. Sarı renkleri input değerleri, mavi renkli ise sonuç değeridir. Bütün bu değerler üstte yazılan formüle göre çalışmaktadır. Her terimin yanındaki mavi renkler birimi temsil etmektedir. Sonuç değerindeki birim ise otomatik olarak tanımlanmaktadır. Birim dönüştürme işlemi çok kolay bir şekilde yapılabilir.

 

Smath Studio üzerinden yazdığınız denklemleri MS Word formatına çevirip, MS Word içinde düzenleyebilirsiniz. Tez, rapor yazımında işleri kolaylaştıracaktır.

Yapılan hesapları .exe formatında kaydederek, hesap makinesi gibi kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimde yukarıdaki formülün exe formatının çıktısını görebilirsiniz. Değerleri değiştirerek yeni sonuçları kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Bu sitedeki bir çok hesaplama aracı Smath kullanılarak yapılmaktadır.

 

Last modified: Ekim 31, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir