Author | SONLU ELEMANLAR

Yapısal Analiz denilince, ilk Nasa’nın geliştirdiği Nastran akla gelir. Nastran tüm yapısal analiz işlemlerini yapabileceğiniz bir analiz programıdır. Statik, dinamik, titreşim burkulma gibi birçok problemi çözebilmek mümkündür.

Herhangi bir programdan Nastran’a çözmesi için bir text dosya çıkartılması gerekir. Bu input( giriş) dosyası iki formatta olabilir. Bunlardan genellikle kullanılan *.bdf uzantısıdır. Bulk Data File sözcüklerinin baş harflerini temsil eder.

bdf dosyasını notepad gibi bir programla açabilmek mümkündür. İlk açtığımızda bir metin dosyası gibi görülecektir. Aslında metin dosyasından çok bir tablo gibi düşünebilirsiniz. Satırlar her ne kadar belirgin olsa da, sütunları göremeyebilirsiniz. Bdf dosyası kendi içinde 80 sütundan ve sınırsız satırdan oluşabilir.

Şimdi bdf dosyasının içeriğini anlayamaya çalışalım. BDF dosyası 5 ana bölümden oluşur.

BDF Bölümleri

Bunlardan ilk ikisi opsiyonel seçeneklerdir. Çözüm için diğer dataların oluşturulması gereklidir. Dosyayı okuduğumuzda, analiz için oluşturduğumuz modeli burada görebiliriz.

  • Executive Control  Section

Eklediğimiz kartları, analiz tiplerini, yük koşullarını görebilmek mümkün. Aşağıdaki resme baktığımızda, SOL 101 içeren bir satır göreceğiz. Bu satır Nastran lineer statik analiz çözücüsünü ifade eder.$ ile başlayan satırlar yorum satırlarıdır. Kullanıcıya bilgilendirici mesajlar verir.

Örnek BDF dosyası

  • Case Control Section

Bu bölümde tanımlanmış yük koşulları, sınır koşulları ve çıktı olarak alınmak istenen ( sehim, stress, doğal frekans…) sonuç değerleri bulunur.

  • Bulk Data Section

Buradaki veriyi daha güzel anlamak için NASTRAN QUICK REFERENCE GUIDE kitabını elinizin altında bulundurmanızı öneririm. Burada hangi veri tiplerinin ne veriler istediği, bunların nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. Örnek olarak bir Mat1 kartı ile tanımlanmış malzemeyi inceleyelim.

MAT1 kartı örneği

Malzemenin her bir özelliği için, MAT1 kartında belli bir kolon bulunmaktadır. Bu kolonlara düzgün değerler tanımlandığında NASTRAN çözüm işlemini tamamlayacaktır.

En son bölüm ise Bulk data bölümüdür. Bulk data bölümü “BEGIN BULK” ile başlayıp  “ENDDATA” ile biter. Burada pre-proses işleminde seçtiğimiz kontrol kartları, elemanların nodeları , elemanlar ve tipleri, malzeme özellikleri gibi bilgiler yer almaktadır.

Şunu unutmamak gerekir ki, Nastran bir çözücü programdır. Buradaki satır sayısı ne kadar artarsa o kadar fazla parametre ya da eleman içerdiği anlamına gelir. Dosya boyutu arttıkça, çözüm süresi de artacaktır.

Last modified: Mayıs 1, 2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir