Author | SOLIDWORKS, SONLU ELEMANLAR

SOLIDWORKS Simulation kullanarak, bir deliğe kuvvet uyguladığımızda bir düzlemi referans alarak, belirli bir yönde kuvvet uygulayabiliriz. Gerçek uygulamalarda ise yükler bu şekilde etki etmez. Deliğin kenarlarında sıfırdan başlar ve deliğin alt yüzünün merkezine doğru ise daha fazla yük uygulanır. Böyle bir yatak yuvası üzerinden yük uygulanacaksa, yatak kuvvetleri ( bearing load) uygulamak daha mantıklı olacaktır. Aşağıdaki gibi bir lug clevis bağlantısını inceleyelim.

Örnek lug clevis bağlantısı

Böyle bir analizi koşturmak istersek, 3 tane kontak tarifi ve artan çözüm süresiyle uğraşmak yerine 1 tane sarı parçayı çekerek analiz edebiliriz. Lug Clevis modelinde mavi parça üzerinden 3 tonluk bir kuvvet uygulayalım. Bunun sonucunda sarı parçalara pin üzerinden 1.5 tonluk kuvvetler akacaktır. Pin aşağı yönlü bastıracağından, pin sadece alt yüzeylere baskı uygulayacaktır. Yatağın üst bölgesinde bir gerilme oluşmayacaktır. Delik üzerinde aşağı yönlü olacak şekilde tüm delik yüzeyini kuvvet bölgesi olarak tanımlayıp çözümlersek, aşağıdaki resimdeki gibi yanlış bir görüntü alırız. Yanlış uygulama sonucuna bakarsak parçanın üst tarafında gerilme oluştuğunu görürüz. Oysaki pin sadece alt yüzeye baskı yapmaktadır.

Yanlış uygulama sonucu

Tüm montajı koşturup baktığımızda pim üzerinde oluşan gerilme grafiğine bakarsak, yükün nasıl dağıldığını anlayabiliriz.

Doğru uygulama sonucu

Tek bir lug gövdesini alarak aynı sınır koşullarını girerek modelimizi indirgeyebiliriz. Yatak yükünü girebilmek için tüm yüzeyi değil sadece alt tarafını seçmemiz gerekecektir. Bu yüzden delik yüzeyini iki parçaya ayıralım. Pinin delik üzerinde oluşturduğu basınç dağılımını tanımlayabilmek için bir local koordinat sistemine ihtiyacımız olacaktır. Deliğin tam merkezine bir koordinat sistemi atayalım ve bunu yük uygularken seçelim. Yatak yükünde iki tane dağılım şekli vardır. Bunlardan birinci sinusoidal diğeri parabolik dağılımdır. Her bir dağılım tanımlı koordinat sistemine göre aşağıdaki formülleri kullanarak yükü yarım yüzeye yayacaktır. Aşağıdaki resimde bir yatak yükü uygulaması görebilirsiniz.

 

 

Detaylı bilgiye SOLIDWORKS Simulation Help dosyasından buradan ulaşabilirsiniz.

Faydalı Linkler

https://mechanicalc.com/reference/lug-analysis

Örnek dosyaya grabcad üzerinden ulaşabilirsiniz

https://grabcad.com/library/bearing_load-1

 

Last modified: Şubat 26, 2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir